Fanpage Dołącz do naszej grupy! Discord
News Poradniki

Porady dla początkujących w Fortnite: Battle Royale!

Porady dla początkujących w Fortnite: Battle Royale!

Witajcie! Tym wpisem chcielibyśmy rozpocząć serię krótkich poradników które pozwolą się wam odnaleźć w świecie Fortnite. Wielu graczy dołączając pierwszy raz do gry ma sporo problemów z odnalezieniem się w rozgrywce. Chcielibyśmy pomóc wam w tym początkowym stadium rozgrywki, abyście z łatwością zrozumieli świat Battle Royale. Dzisiaj postaramy się zaznajomić was z podstawami rozgrywki, a także udzielić paru ciekawych rad które mogą pomóc wam w grze. Mamy nadzieje, że nasze sugestie przydadzą się wam i pozwolą lepiej zrozumieć świat w który wkraczacie. Jeżeli o czymś zapomnieliśmy, ale czegoś zabrakło dajcie nam znać w komentarzach!

Battle Royale co to jest?

Battle Royale jest trybem rozgrywki wieloosobowej który od niedawna zyskuje dużą popularność w grach wieloosobowych. Polega on na spotkaniu co najmniej kilku, kilkudziesięciu lub nawet kilkuset graczy na jakimś wyznaczonym obszarze (najczęściej jest to wyspa bądź jej kawałek) i walce ze sobą do momentu, aż pozostanie jedna żywa postać lub zespół. Walkę prowadzimy sami, z kompanem lub w oddziale składających się zazwyczaj z 4 osób. Rozgrywka prowadzona jest na mapie, na której porozrzucane jest uzbrojenie i inne przedmioty pomocne w przetrwaniu (np.: leczenie). Tempo rozgrywki jest zwiększane stopniowo poprzez zmniejszanie się terenu na którym prowadzone są działania. Postacie w tym trybie nie mogą się odradzać w trakcie meczu.Grając jednak duo lub squad nasza postać najpierw jest powalana przez co nasi kompani mają szansę podnieść nas, przez co my będziemy mogli dalej kontynuować rozgrywkę.

A jak to wygląda w Fortnite?

Fortnite czerpie wszelkie dobroci które wnosi tryb Battle Royale oraz dodaje od siebie parę smaczków i nowości których w innych grach nie znajdziemy. Doświadczymy tutaj bardzo szybkiej, różnicowanej  i dynamicznej rozgrywki między innymi dzięki trybowi budowania który jest nieodłącznym elementem tej gry. Każdy z budynków oraz wiele elementów roślinności i otoczenia dostępnych na mapie możemy zniszczyć poprzez uderzanie w nie kilofem. Ta czynność dostarczy nam surowców niezbędnych w dalszym etapie gry do budowy osłon, fortyfikacji oraz różnego rodzaju schodów której pozwolą nam w dostanie się w normalnie niedostępne miejsca. Aktualnie gra oferuje nam tryb solo, duo, w oddziałach oraz okresowy tryb 50v50. Ten ostatni polega na starciu dwóch 50 osobowych drużyn na przeciw siebie w celu wyjaśnienia która z nich jest lepsza.

A co z samą rozgrywką?

Mecz rozpoczynamy jedną z losowo wybranych postaci (chyba że mamy założoną skórkę) która nie ma żadnego wpływu na rozgrywkę. Początek rozgrywki to załadowanie się wszystkich przeciwników na wyspie startowej z której na docelowe miejsce rozgrywki zabierze nas bojowy autobus. Na tej wyspie możemy przetestować różnego rodzaju bronie oraz zebrać surowce którymi możemy pobawić się w budowanie. Gdy wszyscy już załadują się do gry, przenoszeni są do autobusu w którym rzeczy zdobyte na wyspie startowej są zabierane. Dlatego też nie ma co o nie walczyć. Bojowy autobus nad wyspą docelową losowo przecinają ją. Naszym zadaniem jest wyskoczyć z autobusu, wylądować, zebrać broń oraz przeżyć. Na mapie możemy odnaleźć różnego rodzaju miejsca w których czekają na nas skrzynki medykamenty oraz amunicja. Obszar rozgrywki zawęża nam burza. Jest to okrąg na mapie stopniowo zmniejszający się w losowym kierunku, jednak przebywanie poza nim powoduje zadawanie obrażeń naszej postaci. Początkowo obrażenia są małe, jednak rosną z każdą kolejna strefą. Okręg zmniejsza się do momentu, gdy na mapie pozostaną jedynie zwycięzcy.

Garść porad dla początkującego

Teraz czas na kilka porad dzięki którym zdołacie przetrwać znacznie większą ilość czasu na mapie. Jeżeli jakiś porad zabrakło dajcie znać ;)!

  • Ustal miejsce lądowania – Gdy będziecie już widzieć z którego miejsca na mapie wylatuje Bojowy Autobus, ustalcie z znajomymi wspólne miejsce lądowania. Pamiętajcie, że większe lokacje pozwalają na znalezienie większej ilości rzeczy, jednak są one również częściej wybierane przez grupy graczy.
  • Zbieraj wszystko co w rączki wpadnie – może to brzmieć absurdalnie, ale nawet pistolet może uratować Ci życie. Często jest to jedyna forma obrony którą posiadasz na samym początku. Pamiętaj również, że gdy napotkasz lepszą broń, możesz wyrzucić starą i wziąć nową. Wszelkiego rodzaju amunicja również jest potrzebna ponieważ nie wiesz czym przyjdzie Ci strzelać w dalszej części rozgrywki.
  • Trzymaj się w strefie – staraj się zawsze trzymać strefy (okręgu na mapie), unikniesz dostawania dodatkowych obrażeń od burzy. Które początkowo są małe, jednak w kolejnym odsłonach burzy mogą doprowadzić do twojej nagłej śmierci.
  • Nie lataj za fragami  – pamiętaj, jest to tryb w którym wygrywa osoba która przeżyła wszystkich, a życie masz tylko jedno, nie odrodzisz, gdy przeciwnik Cie ustrzeli. Twój kompan również może nie dać rady Cie podnieść.
  • Trzymaj się grupy – gdy rozpoczynasz swoją przygodę z Battle Royale to staraj się grać ze znajomymi w parach lub w oddziałach. Razem macie większą siłę ognia i więcej zdziałacie. Od swoich towarzyszy możesz nauczyć się również wiele ciekawych rzeczy, poznać nowe miejsca oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat gry.
  • Zbieraj surowce – dzięki nim będziesz miał większą szanse dostania się w miejsca normalnie niedostępne. Pozwolą Ci również na zajście przeciwnika od góry, dzięki czemu będziesz miał przewagę. Uratują Cie w sytuacjach ataku wroga pozwalając na wybudowanie schronienia.
  • Zostaw miejsce na medykamenty – Zostaw przynajmniej jeden slot na bandaże, apteczki lub nawet tarczę. Da Ci to możliwość leczenia się gdy zostaniesz znienacka zaatakowany.
  • Korzystaj z dodatków – na mapie porozrzucane są pułapki i trampoliny. Korzystaj z nich aby obronić się przed przeciwnikiem nacierającym na twoją pozycję lub gdy jesteś za daleko od strefy, aby dobiec tam na własnych nogach.
  • Nie siedź w jednym miejscu – gdy zatrzymujesz się na odsłoniętym polu stajesz się łatwym celem dla przeciwnika. Staraj się poruszać w miarę możliwości, a gdy musisz się zatrzymać zapewnij sobie odpowiedni schron. Pamiętaj, nigdy nie wiesz gdzie w pobliżu czai się snajper!

Podsumowanie

Dajcie nam znać czy powyższe porady przydały się wam w rozgrywce. Czy wiedzieliście o nich wszystkich, a może macie jakieś własne które nie zostały tutaj uwzględnione? Napiszcie w komentarzach!

Wpadnijcie również pomóc nam wybrać które pytania mamy wysłać do developerów, sprawdźcie naszą najnowszą kompilację oraz zobaczcie kiedy twórcy planują wypuścić nowy model strzelania.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście to dołączcie do naszego Fan Page na Facebooku, Grupy czy też Discorda by pozostać z nami zawsze w kontakcie!